Bizim Hikayemiz

 • 1 Hakkimizda 1 Hakkimizda M
  M.Ö. 8. Yüzyıl Şifalı Frigya’nın Tarih Sahnesine Çıkışı

  Büyük Frig medeniyetine hayat veren Gazlıgöl’ün hemen yakınlarındaki Maltaş Mihrab’ı, Gazlıgöl’ün şifalı suları hakkında ulaştığımız ilk tarihi bilgilere kaynaklık etmektedir. Frigler döneminde bu bölgenin şifalı suları mitlere konu olur. Efsaneye göre Frigya Kralı Midas’ın güzeller güzeli kızı hastalanır. Hastalığına bir çare bulunamayan kız, kendini dağlara atar ve günlerden bir gün sıcak bir su kenarına gelir. Bu su ile yıkanan kızın hastalığı iyileşir. Kızı gözetleyen Midas’ın adamları hemen haberi Ayazin’de oturan krala ulaştırırlar. Kral kızının iyileşmesine sevinerek sıcak su civarında bazı tesisler yaptırır.

 • 2 Hakkimizda 2 Hakkimizda M
  1890 - 1899 / II. Abdülhamit Sayesinde Hayra Akan Su

  II. Abdülhamid, Karahisar maden suyunun sağlığa faydalarını işitince, bu suyun kullanım imtiyazını Hamidiye Etfal Hastanesi’ne vermiştir ve Gazlıgöl’deki sular hayra akmaya başlamıştır…

 • 3 Hakkimizda 3 Hakkimizda M
  1903 / İlk Tahlil Bir Türk’e Ait: Kimyager Dr. Ali Rıza Bey

  Karahisar maden suyu, ilk kez Şişli Etfal Hastanesi laboratuvarında tahlil edildi. Verilen raporda suyun özellikleri, “Şeffaf, berrak, içimi latif ve her türlü kerih rayihadan ari, ferahlatıcı ve gazlı bir sudur.” şeklinde ifade ediliyordu.

 • 4 Hakkimizda 4 Hakkimizda M
  1904 / Dönemin Fransız ve Alman Doktorlarının Tavsiyesi

  "Yemek esnasında dahi için..." İstanbul’daki Fransız Hastanesi’nin raporunun altında Operatör Doktor Denis imzası vardı. Alman Hastanesi’nin Osmanlıca raporunun altında ise 4 doktorun imzası vardı.

 • 5 Hakkimizda 5 Hakkimizda M
  1910 - 1913 / Tüm Zorluklara Rağmen Sevkiyat Devam Eder

  Büyük bir imparatorluğun son 10 yılında şartlar herkes için ağırlaşıyor. Maden suyu kaynağı ile istasyon arasındaki mesafenin uzak olması nedeniyle, öküz arabalarından istifade edilmek zorunda kalınır. Fakat tüm zorluklara rağmen Sevkiyatlar Gazlıgöl İstasyonu’ndan muntazaman yapılmaktaydı. Bir vagona, içinde 50 büyük şişenin bulunduğu 150 sandık ancak sığabiliyordu.

 • 6 Hakkimizda 6 Hakkimizda M
  1926 / Atatürk, Kendisini İyileştiren Suları Türk Kızılay Derneği’ne Bağışlar

  Kurtuluş savaşımızda, Gazi Mustafa Kemal Atatürk böbreklerinden rahatsızlanmış ve şifayı Gazlıgöl’den getirilen maden suyunda bulmuştur. Atatürk, bağımsızlığımızı kazandığımız büyük zaferin ardından, bizzat kendi sermayesini vermek suretiyle Afyonkarahisar Gazlıgöl Beldesi’nde bir fabrika kurulmasını sağlamıştır.

 • 8 Hakkimizda 8 Hakkimizda M
  1932 / Londra’dan Altın Madalya

  Kızılay Afyonkarahisar suyunun şifalı suları elbette sınırlarımızın dışında da büyük takdir kazanıyordu. 1932 Uluslararası Değerli Sular Yarışması’nda altın madalya ödülünü Kızılay Afyonkarahisar Maden Suyu aldı. Refik Saydam Sıhhiye Vekili Dr. Refik Saydam, 7 Eylül 1936 tarihli Cumhuriyet gazetesine verdiği beyanatta, “On iki senedir muntazaman bu suyu içiyorum” diyor.

 • 9 Hakkimizda 9 Hakkimizda M
  1940 - 1950 / Otomatik Makinelerle Kapasite Artışı

  1945 yılına kadar bir milyon şişe civarında olan üretim, hızla artarak, 1950’de 3 milyon şişeye yükselmişti. Talepte meydana gelen artış, üretimi zorlamaya başlayınca, daha yüksek kapasiteli makineler ithal edilerek fabrikaya monte edilmişti. Bu bağlamda en önemli genişleme, 1950 yılında saatte 6 bin şişe üretim kapasitesi olan otomatik makinelerin getirilmesiyle gerçekleştirilmişti.

 • 10 Hakkimizda 10 Hakkimizda M
  1960 / Maden Suyunun Adı Artık “Kızılay Maden Suyu”

  1960’lı yıllarda artık maden suyunun adı tüm metinlerde Kızılay Maden Suyu olarak geçiyordu. Kızılay Maden Suyu’nun artık bir klasik olan şişesi, tanıtım reklamlarında uzun süre kullanıldı.

 • 11 Hakkimizda 11 Hakkimizda M
  1964 / Afyonkarahisar’da İkinci Fabrika

  İlk fabrikanın yanındaki yeni ve daha modern bir fabrikanın açılışı büyük bir heyecanla gerçekleştirildi.

 • 13 Hakkimizda 13 Hakkimizda M
  1976 - 1977 / İlk İhracat Kıbrıs'a

  Kıbrıs’ın Türk kesimine ilk etapta 2 bin kasa maden suyu ihraç edilmiş, 1976-1977 yıllarında da ihracat üç parti şeklinde devam etmişti.

 • 14 Hakkimizda 14 Hakkimizda M
  1985 / İlk Marka Tescili

  Kızılay Afyonkarahisar Maden Suyu, Kızılay logolu amblemiyle, 8 Ocak 1985 tarihinde tescil edildi ve 83427 numaralı Marka Tescil Belgesi verildi.

 • 2014 De 2014 M
  2014 / Yeni Kaynak - Erzincan Dünyanın En Zengin Magnezyumlu Suyu

  Kızılay Erzincan Fabrikası’nı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan törenle hizmete açtı, "Bu yatırım bizleri gururlandırıyor, sevindiriyor." dedi. Magnezyum bakımından dünyadaki en zengin maden sularının başında gelen Kızılay Erzincan Maden Suyu, bugün yılda 1 milyar adet şişeleniyor.

 • 16 Hakkimizda 16 Hakkimizda M
  Günümüz

  Bugün Afyonkarahisar ve Erzincan maden suyu fabrikalarında sade, aromalı ve meyveli maden suları ile gazoz, limonata ve dönemsel olarak şerbet üretilmektedir. 2023 yılında şişe üretim kapasitesini 2 milyar şişeye çıkartan Kızılay İçecek A.Ş., 1926 yılında 1.000 adet şişe üretimiyle başlayan yolculuğunda, Türk Kızılay’a gelir yaratmak adına çalışmalarını aralıksız sürdürüyor.