Yılların Kızılay Doğal Maden Suyu, hep güvendiğimiz gibi mi?

Evet, Kızılay Maden Suları yıllardır bildiğiniz, güvendiğiniz ve sevdiğiniz gibi. Kızılay Maden Suları 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Afyon işletmesini Kızılay'a bağışlamasından beri gelişen teknolojiye göre kendini adapte etmekte, ürün kalitesini korumak, koşullarını geliştirmek için çalışmaktadır. Düzenli yapılan analizler ve tesislerinde geliştirmelerle alanında uzman ve öncü bir markadır. 26 ülkeye ihraç edilerek ülkemizi ve Kızılay'ı yurt dışında da temsil etmektedir..

Bizim hikayemiz

Kalite Politikamız

Maden Sularımız

Fabrikalar Sağlık Bakanlığı tarafından denetleniyor mu?

Sağlık Bakanlığı tarafından tüm denetlemelerimiz düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı haftalık ve aylık düzenli periyotlar ile fabrikalardan ve ürün satış noktalarımızdan numuneler alıp ilgili numuneleri fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlere tabi tutmakta ve Kızılay Maden Suları’nın kalitesini, güvenliğini halk sağlığı açısından onaylamaktadır. Son 5 yılın verisi olarak, tüm Türkiye’deki satış noktalarını kapsayacak şekilde maden suyumuzdan 416 adet numune alınmış, fiziksel, kimyasal (mineral kompozisyonu, ağır metal ve diğer bulaşanlar) ve mikrobiyolojik analize tabi tutularak uygunluğu doğrulanmıştır. Kızılay Maden Suları, içecek alanında ulusal ve uluslararası tüm kalite ve gıda güvenliği sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikalar İngiltere, Almanya, Amerika gibi farklı ülkelerin tüm dünyada kabul görmüş standartları ve uygulamalarına dair denetimler sonucunda verilmektedir. 2017 yılında Amerika Gıda ve İlaç Kurumu FDA Onay Belgesi, 2019 yılında IFS Global Market Gıda Sistemi Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Entegre Belgesi ve 2020 yılında BRC Gıda Güvenliği Standardı Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Kızılay Maden Suları tüm bu belgelendirme denetimlerinde en yüksek puan olan A+ derecesini defalarca elde etmiş ve uygulamalarının sürdürülebilirliğini güvence ettiği için fabrikalarını yılın 365 günü habersiz denetime açmıştır.

Kızılay Maden Suyu’nun içerisinde arsenik var mı?

Bu iddia doğruyu yansıtmamaktadır. İddialara konu olan analiz sonucu, Kızılay Maden Suları’na bildirildiği andan itibaren itiraz başvurusu yapılmış ve aynı parti numarasından numuneler Ulusal Halk Sağlığı Referans Laboratuvarı’na analiz için iletilmiştir. Analiz hassasiyeti açısından diğer akredite laboratuvarlara göre 10 kat yüksek olan bu laboratuvarda ilgili şahit numunenin analiz sonucu limit değerlerinin çok altında tespit edilmiş ve “Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre UYGUN olarak sonuçlanmıştır. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada satışa sunulan tüm doğal mineralli sular/doğal maden suları yeryüzüne çıkış anında kabul edilebilir oranda arsenik gibi ağır metaller içerebilmekte ve maden suları bu özellikleri doğrultusunda ve ulusal/uluslararası mevzuatlar dikkate alınarak ruhsatlandırılmaktadır.

Kalite Politikamız

Kızılay Maden Suları güvenli midir?

Kızılay Maden Suları, içecek alanında ulusal ve uluslararası tüm kalite ve gıda güvenliği sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikalar dünyada İngiltere, Almanya, Amerika gibi farklı ülkelerin tüm dünyada kabul görmüş standartları ve uygulamalarına dair denetimler sonucunda verilmektedir. Kızılay Maden Suları bu denetimlerde en yüksek puan olan A+ derecesini defalarca elde etmiş ve uygulamalarının sürdürülebilirliğini güvence ettiği için fabrikalarını yılın 365 günü denetime açmıştır.


Kalite Politikamız

Raporlar

 

Kızılay Maden Suları’nın içerisinde sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunuyor mu?

Hayır bulunmuyor. Ürünlerimiz düzenli olarak üretim ve piyasa koşullarında denetlenmekte ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında temel mineral parametreleri, ağır metaller gibi bulaşanlar, mikrobiyolojik parametreler ve duyusal özellikleri açısından analize tabi tutulmaktadır. Yapılan tüm değerlendirmelerde ürünlerimiz “Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine "UYGUN"dur.

Kızılay Maden Suyu Raporlar

Migros’un iade ettiği maden sularına ne oldu?

Prosedür gereği iade alınan maden sularımız fabrikamızda bloke edilmiş olup şahit numune analizleri ve yapılan diğer kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal testlerin uygun çıkmasıyla yasal gereklilikleri karşıladığı tespit edilmiştir. Herhangi bir sorun teşkil etmediğinden ötürü bu ürünlerimiz tekrar satışa sunulmuştur.

Migros Sanal Market - Maden Suyu

Maden sularının bekletildiği alan nasıldır?

Maden sularımız kaynağından çıktığı andan itibaren kapalı sistemler ile paslanmaz tanklarımıza alınmakta, dinlendirilmekte ve yönetmelik gereği gerekli filtreleme işlemlerinden sonra yine kapalı sistemlerle üretime alınmaktadır.

Kızılay Maden Suları üretim sırasında hangi kontrollerden geçiyor?

Maden sularımız kaynaktan çıkışından son haline gelip sevk edilinceye kadar fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal olarak 7 gün/24 saat gerçekleştirdiğimiz 20 farklı noktadan 400 farklı parametre ile kontrol edilmektedir. Kızılay İçecek Besim Ömer Akalın AR-GE Merkezimiz, sektörün en büyük ve insani yardım alanlarında faaliyet gösteren ilk ve tek AR-GE merkezi olarak kaynakların sürdürülebilirliği ve ürün güvenliği konularında faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yurt dışından onaylı belgeleriniz var mı?

Dünyanın birçok lokasyonunda kapsamlı akredite analiz yapabilen en büyük uluslararası kurumlardan birisi olan Eurofins Laboratuvarlarının farklı ülkelerden gelen Kızılay Maden Suyu raporları mevcuttur.

Perakende firmalarının ürünleri test etmeleri olağan bir durum mudur?

Evet, herhangi bir perakende firması maden suyu ya da herhangi bir gıda/içecek ürününü istediği zaman istediği laboratuvarda teste tabi tutabilir.

Kızılay Maden Suyu, iş ortakları firmalar tarafından kontrol/ziyaret ediliyor mu?

Fabrikalarımız iş ortaklarımızın ziyaretlerine her zaman açıktır. Firmalar gelip kendi bağımsız denetimlerini gerçekleştirebilmektedir.

Hangi kalite belgelerine sahiptir?

Fabrikalarımızın sahip olduğu belgeler ve sertifikalar aşağıda yer almaktadır.

 • Afyonkarahisar BRC Global Gıda Güvenliği Standardı 
 • Afyonkarahisar COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi 
 • Afyonkarahisar GC-Mark Green Company Sertifikası 
 • Afyonkarahisar Sıfır Atık Belgesi Temel Seviye 
 • Amerika Gıda ve İlaç Kurumu FDA Onay Belgesi 
 • Entegre Yönetim Sistemleri Politikası 
 • Erzincan BRC Global Gıda Güvenliği Standardı 
 • Erzincan GC-Mark Green Company Sertifikası 
 • Erzincan Sıfır Atık Belgesi Temel Seviye 
 • Helal Ekli Liste 
 • Helal22-2013 Helal Gıda Sertifikası 
 • ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası 
 • ISO 14001-2015 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası 
 • ISO 22000-2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası 
 • ISO 45001-2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası 
 • Kızılay Vegan Sertifikası TR1 20221216 
 • Kızılay Vegan Sertifikası TR2 20221216 
 • Kızılay Vegan Sertifikası TR3 20221216
Kızılay Maden Suları nerelerde satılıyor?

Kızılay Maden Suları yerel ve ulusal zincirler dahil hipermarketler, süpermarketler, büfe ve bakkallar olmak üzere Türkiye'de 136.000'i aşkın noktada satışa sunulmaktadır. Yurt dışında ise 5 kıtada 26 ülkeye ihraç edilmektedir.

ve daha fazlası…

Fabrikalar yılda kaç kez bakıma giriyor?

Fabrikalarımızda kalite yönetim sistemleri gereği yıllık bakım planları oluşturulmaktadır. İlgili yıla ait satış plan ve bütçe çalışmalarına göre bakım zamanları belirlenmektedir. Genellikle satışın az olduğu dönemlerde büyük bakımlar gerçekleştirilmektedir. Diğer mekanik, elektrik ve elektronik bakımlar ise haftalık ve aylık olarak planlanıp gerçekleştirilmektedir.

Koruyucu katkı maddesi kullanılıyor mu?

Sade maden sularımız asla koruyucu içermemektedir. Ürünlerimizin içeriğinde kullanılan hammaddeler doğal ürünlerden elde edilerek kullanılmaktadır. Ayrıca Kızılay İçecek, yaptığı yatırımlarla koruyucusuz üretime başlamış olup 1 Haziran 2023 tarihine kadar tüm ürünlerini koruyucusuz olarak üretiyor olacaktır.

Kızılay Maden Suyu’nun içine gaz basılıyor mu?

Ülkemizde ve dünyada satışa sunulan tüm doğal mineralli sular/doğal maden suları, farklı oranlarda çözünmüş karbondioksit içerecek şekilde yeryüzüne çıkmaktadır. Dinlendirme ve yönetmelik gereği filtreleme işlemlerinden sonra bu karbondioksit miktarının azalmasından dolayı maden suyunun içimini kolaylaştırmak için su buharından elde edilen doğal karbondioksit ile ürünlerimiz zenginleştirilmektedir. Bu uygulama sektör içerisinde tüm maden suyu üreticileri tarafından gerçekleştirilmektedir.

Kızılay Maden Suyu’nun aldığı ödüller var mıdır?

Evet, Kızılay Maden Suyu'nun aldığı ödüllerden bazıları aşağıdaki gibi:

 • Fine Waters Society (Los Angeles) Altın Tat Ödülü – Erzincan Maden Suyu
 • Fine Waters Society (Los Angeles) Gümüş Tat Ödülü – Afyonkarahisar Maden Suyu
 • Uluslararası Diş Dostu Derneği Diş Dostu Ürün – Erzincan Maden Suyu
 • International Taste Institute Superior Taste Award – Erzincan Maden Suyu
 • International Taste Institute Superior Taste Award – Afyonkarahisar Maden Suyu