Yılların Kızılay Doğal Maden Suyu, hep güvendiğimiz gibi mi?
Evet, Kızılay Maden Suları yıllardır bildiğiniz, güvendiğiniz ve sevdiğiniz gibi. Kızılay Maden Suları 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk'ün Afyon işletmesini Kızılay'a bağışlamasından beri gelişen teknolojiye göre kendini adapte etmekte, ürün kalitesini korumak, koşullarını geliştirmek için çalışmaktadır. Düzenli yapılan analizler ve tesislerinde geliştirmelerle alanında uzman ve öncü bir markadır. 26 ülkeye ihraç edilerek ülkemizi ve Kızılay'ı yurt dışında da temsil etmektedir..
Fabrikalar Sağlık Bakanlığı tarafından denetleniyor mu?
Sağlık Bakanlığı tarafından tüm denetlemelerimiz düzenli olarak yapılmaktadır. Sağlık Bakanlığı haftalık ve aylık düzenli periyotlar ile fabrikalardan ve ürün satış noktalarımızdan numuneler alıp ilgili numuneleri fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizlere tabi tutmakta ve Kızılay Maden Suları’nın kalitesini, güvenliğini halk sağlığı açısından onaylamaktadır. Son 5 yılın verisi olarak, tüm Türkiye’deki satış noktalarını kapsayacak şekilde maden suyumuzdan 416 adet numune alınmış, fiziksel, kimyasal (mineral kompozisyonu, ağır metal ve diğer bulaşanlar) ve mikrobiyolojik analize tabi tutularak uygunluğu doğrulanmıştır. Kızılay Maden Suları, içecek alanında ulusal ve uluslararası tüm kalite ve gıda güvenliği sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikalar İngiltere, Almanya, Amerika gibi farklı ülkelerin tüm dünyada kabul görmüş standartları ve uygulamalarına dair denetimler sonucunda verilmektedir. 2017 yılında Amerika Gıda ve İlaç Kurumu FDA Onay Belgesi, 2019 yılında IFS Global Market Gıda Sistemi Belgesi, ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 9001 Kalite Yönetim Sistemi, ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi, OHSAS 18001 İş Sağlığı Güvenliği Yönetim Sistemi Entegre Belgesi ve 2020 yılında BRC Gıda Güvenliği Standardı Belgesi’ni almaya hak kazanmıştır. Kızılay Maden Suları tüm bu belgelendirme denetimlerinde en yüksek puan olan A+ derecesini defalarca elde etmiş ve uygulamalarının sürdürülebilirliğini güvence ettiği için fabrikalarını yılın 365 günü habersiz denetime açmıştır.
Kızılay Maden Suyu’nun içerisinde arsenik var mı?
Bu iddia doğruyu yansıtmamaktadır. İddialara konu olan analiz sonucu, Kızılay Maden Suları’na bildirildiği andan itibaren itiraz başvurusu yapılmış ve aynı parti numarasından numuneler Ulusal Halk Sağlığı Referans Laboratuvarı’na analiz için iletilmiştir. Analiz hassasiyeti açısından diğer akredite laboratuvarlara göre 10 kat yüksek olan bu laboratuvarda ilgili şahit numunenin analiz sonucu limit değerlerinin çok altında tespit edilmiş ve “Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine göre UYGUN olarak sonuçlanmıştır. Bununla birlikte ülkemizde ve dünyada satışa sunulan tüm doğal mineralli sular/doğal maden suları yeryüzüne çıkış anında kabul edilebilir oranda arsenik gibi ağır metaller içerebilmekte ve maden suları bu özellikleri doğrultusunda ve ulusal/uluslararası mevzuatlar dikkate alınarak ruhsatlandırılmaktadır.
Maden suyu nasıl üretilir
Maden suyu nasıl üretilir sorularınıza cevap bulacağınız, bilgilendirici videoyu izlemek için buraya göz atabilirsiniz:
İçinde vitamin var mı
Kızılay Maden Suları: Doğal Lezzet, Zengin İçerik Kızılay, ferahlatıcı ve doğal içerikli maden sularıyla sağlıklı bir içecek seçeneği sunar. Her biri özel olarak formüle edilmiş farklı aromalarla zenginleştirilmiş bu içecekler, içerdikleri vitamin ve minerallerle günlük yaşamınızın bir parçası olmaya aday. Kızılay Limon Aromalı C Vitaminli Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Bu lezzetli içecek, C vitamini ile zenginleştirilmiş özel bir formül sunar. Ferahlatıcı limon aromasıyla bir araya gelen zengin minerallerle vücudunuzu canlandırır. Kızılay Nar Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Nar aromalı bu içecek, B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içeren benzersiz bir karışıma sahiptir. Doğal minerallerle zenginleştirilmiş ve narın ferahlatıcı tadıyla buluşur. Kızılay Mango-Ananas Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: İçeriğindeki C vitaminiyle güçlendirilmiş bu içecek, doğal mineraller ve egzotik mango-ananas aromasıyla keyifli bir deneyim sunar. Kızılay Mandalina Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Mandalina aromalı bu içecek, C vitamini açısından zengin içeriğiyle öne çıkar. Ferahlatıcı mandalina tadıyla buluşan doğal minerallerle doludur. Kızılay Karadut-Frenk Üzümü Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: B3, B5, B6 ve B9 vitaminlerini içeren bu içecek, karadut-frenk üzümü aromasıyla zenginleştirilmiştir. Bu özel karışım, doğal minerallerle dengelenmiş bir içeriğe sahiptir. Kızılay Plus Şekersiz, Yeşil Çay Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Kızılay Plus Yeşil Çay, içerisindeki ginseng ile zinde kalmanıza yardımcı olur. Niasin (B3), Pantotenik Asit (B5) ve B6 vitaminleriyle güçlendirilmiştir. Kızılay Plus Şekersiz, Karamürver&Çilek Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Kızılay Plus Karamürver&Çilek, içerisindek çinko ile bağışıklığınızı güçlendirmeye yardımcı olur. Niasin (B3), Pantotenik Asit (B5) ve B6 vitaminleri ile güçlendirilmiştir. Kızılay Plus Şekersiz, Açai-Çilek Aromalı Doğal Zengin Mineralli Maden Suyu: Kızılay Plus Açai&Çilek, içerisindeki prebiyotik ile sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur. Prebiyotikler, probiyotik mikroorganizmaların bağırsakta gelişimini ve yaşamını destekleyerek sindirim sisteminizi düzenlemeye yardımcı olur. Sağlığınıza özen gösterirken keyifli bir içecek deneyimi yaşamak isteyenler için Kızılay'ın geniş maden suyu yelpazesi, doğal tatları ve zengin içerikleriyle öne çıkar. Her biri özenle seçilmiş içeriklerle formüle edilen bu içecekler, günlük yaşamınıza tazelik ve enerji katmak için ideal bir tercih.
Markanızda yapılan sodalarda katkı maddesi yada zararlı bir madde içerir mi?
Kızılay içecek; tüm ürün gruplarında tüketici için sağlıklı, doğal ve güvenli ürünler üretmek üzere birçok Ar-Ge çalışması yürütmektedir. Bu çalışmalar sonucu 2023 yılı itibari ile koruyucuları tüm cam grubu ürünlerinden çıkarmaya başlamıştır. Koruyucusuz üretim Ar-Ge çalışmaları, teknolojik alt yapı ve etkili pastörizasyon ve dezenfeksiyon yöntemleri ile mümkün olmaktadır. Cam ürünlerimizin koruyucusuz üretimi tünel pastörizasyon sistemleri ile gerçekleştirilmektedir. Bu sayede koruyucusuz üretimi gerçekleştirilebilmekte, en doğal ve lezzetli şekliyle tüketicilerimizle buluşturulmaktadır.
Maden suyu üretim süreci nasıl işliyor, hangi doğal kaynaklardan veya yöntemlerden su elde ediliyor, şişeleme ve paketleme aşamaları nasıl gerçekleştiriliyor, son ürünün kalite kontrolü yapılıyor mu?
Maden suyu üretim süreci, Doğal kaynakların yer yüzüne çıkarılması ,dinlendirme ve filtrasyon, şişeleme ve paketleme ve tüm aşamalarda kalite güvence adımlarını içerir. Bu süreç suyun güvenliği ve kalitesinin sağlanması için titizlikle izlenir.
Kızılay maden suyunun içeriğinde ne var
Her zaman doğallığın en sade halini size getiren Kızılay İçecek, 1926 yılından bu yana Afyon Gazlıgöl'den zengin mineralli ve 2014’ten beri Erzincan Akyazı'dan zengin magnezyumlu kaynakları ile özel tatları hijyenik kontroller sağlayarak sizlere ulaştırıyor. Yüksek üretim kapasiteli, son teknoloji ile üretim yapan iki tesisi ile yurt içinde ve yurt dışında Kızılay farkını her yudumda maden suyu sevenlere sunuyor.

Kızılay Afyonkarahisar Mineralleri - 200 ml

Mineral Değer (mg/l)
FLORÜR (F) 0.9
BİKARBONAT (HC03) 2470
KLORÜR (Cl) 135.39
SÜLFAT (S04) 21.99
KALSİYUM (Ca) 49.58
MAGNEZYUM (Mg) 16.57
POTASYUM (K) 10.86
SODYUM (Na) 776.02
DEMİR (Fe) 19.24 µg/l
TOPLAM MİNERAL MADDE 3480.41

Kızılay Erzincan Mineralleri - 200 ml

Mineral Değer (mg/l)
FLORÜR (F) 0.01
BİKARBONAT (HC03) 1317.6
KLORÜR (Cl) 123.52
SÜLFAT (S04) 4.42
KALSİYUM (Ca) 40.59
MAGNEZYUM (Mg) 317.45
POTASYUM (K) 4.47
SODYUM (Na) 108.92
DEMİR (Fe) 0.070
TOPLAM MİNERAL MADDE 1948.01
- Ürünlerimizle ilgili detaylı bilgiye aşağıdaki bağlantıya tıklayarak ulaşabilirsiniz. https://www.kizilaymadensuyu.com.tr/maden-sularimiz/
Kızılay Maden Suyu’nun aldığı ödüller var mıdır?
Fine Waters Society (Los Angeles) Altın Tat Ödülü – Erzincan Maden Suyu
Fine Waters Society (Los Angeles) Gümüş Tat Ödülü – Afyonkarahisar Maden Suyu
Uluslararası Diş Dostu Derneği Diş Dostu Ürün – Erzincan Maden Suyu
International Taste Institute Superior Taste Award – Erzincan Maden Suyu
International Taste Institute Superior Taste Award – Afyonkarahisar Maden Suyu
Kızılay Maden Suları güvenli midir?
Kızılay Maden Suları, içecek alanında ulusal ve uluslararası tüm kalite ve gıda güvenliği sertifikalarına sahiptir. Bu sertifikalar dünyada İngiltere, Almanya, Amerika gibi farklı ülkelerin tüm dünyada kabul görmüş standartları ve uygulamalarına dair denetimler sonucunda verilmektedir. Kızılay Maden Suları bu denetimlerde en yüksek puan olan A+ derecesini defalarca elde etmiş ve uygulamalarının sürdürülebilirliğini güvence ettiği için fabrikalarını yılın 365 günü denetime açmıştır.
Kızılay Maden Suları’nın içerisinde sağlığa zararlı herhangi bir madde bulunuyor mu?
Hayır bulunmuyor. Ürünlerimiz düzenli olarak üretim ve piyasa koşullarında denetlenmekte ve Halk Sağlığı Laboratuvarlarında temel mineral parametreleri, ağır metaller gibi bulaşanlar, mikrobiyolojik parametreler ve duyusal özellikleri açısından analize tabi tutulmaktadır. Yapılan tüm değerlendirmelerde ürünlerimiz “Doğal Mineralli Sular Hakkında Yönetmelik” hükümlerine "UYGUN"dur.
Migros’un iade ettiği maden sularına ne oldu?
Prosedür gereği iade alınan maden sularımız fabrikamızda bloke edilmiş olup şahit numune analizleri ve yapılan diğer kimyasal, fiziksel, mikrobiyolojik ve duyusal testlerin uygun çıkmasıyla yasal gereklilikleri karşıladığı tespit edilmiştir. Herhangi bir sorun teşkil etmediğinden ötürü bu ürünlerimiz tekrar satışa sunulmuştur.
Maden sularının bekletildiği alan nasıldır?
Maden sularımız kaynağından çıktığı andan itibaren kapalı sistemler ile paslanmaz tanklarımıza alınmakta, dinlendirilmekte ve yönetmelik gereği gerekli filtreleme işlemlerinden sonra yine kapalı sistemlerle üretime alınmaktadır.
Kızılay Maden Suları üretim sırasında hangi kontrollerden geçiyor?
Maden sularımız kaynaktan çıkışından son haline gelip sevk edilinceye kadar fiziksel, kimyasal, mikrobiyolojik ve duyusal olarak 7 gün/24 saat gerçekleştirdiğimiz 20 farklı noktadan 400 farklı parametre ile kontrol edilmektedir. Kızılay İçecek Besim Ömer Akalın AR-GE Merkezimiz, sektörün en büyük ve insani yardım alanlarında faaliyet gösteren ilk ve tek AR-GE merkezi olarak kaynakların sürdürülebilirliği ve ürün güvenliği konularında faaliyetlerini sürdürmektedir.
Yurt dışından onaylı belgeleriniz var mı?
Dünyanın birçok lokasyonunda kapsamlı akredite analiz yapabilen en büyük uluslararası kurumlardan birisi olan Eurofins Laboratuvarlarının farklı ülkelerden gelen Kızılay Maden Suyu raporları mevcuttur.
Perakende firmalarının ürünleri test etmeleri olağan bir durum mudur?
Evet, herhangi bir perakende firması maden suyu ya da herhangi bir gıda/içecek ürününü istediği zaman istediği laboratuvarda teste tabi tutabilir.
Kızılay Maden Suyu, iş ortakları firmalar tarafından kontrol/ziyaret ediliyor mu?
Fabrikalarımız iş ortaklarımızın ziyaretlerine her zaman açıktır. Firmalar gelip kendi bağımsız denetimlerini gerçekleştirebilmektedir.
Hangi kalite belgelerine sahiptir?
Fabrikalarımızın sahip olduğu belgeler ve sertifikalar aşağıda yer almaktadır. Afyonkarahisar BRC Global Gıda Güvenliği Standardı Afyonkarahisar COVID-19 Güvenli Üretim Belgesi Afyonkarahisar GC-Mark Green Company Sertifikası Afyonkarahisar Sıfır Atık Belgesi Temel Seviye Amerika Gıda ve İlaç Kurumu FDA Onay Belgesi Entegre Yönetim Sistemleri Politikası Erzincan BRC Global Gıda Güvenliği Standardı Erzincan GC-Mark Green Company Sertifikası Erzincan Sıfır Atık Belgesi Temel Seviye Helal Ekli Liste Helal22-2013 Helal Gıda Sertifikası ISO 9001-2015 Kalite Yönetim Sistemi Sertifikası ISO 14001-2015 Çevre Yönetim Sistemi Sertifikası ISO 22000-2018 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası ISO 45001-2018 İş Sağlığı ve Güvenliği Yönetim Sistemi Sertifikası Kızılay Vegan Sertifikası TR1 20221216 Kızılay Vegan Sertifikası TR2 20221216 Kızılay Vegan Sertifikası TR3 20221216
Kızılay Maden Suları nerelerde satılıyor?
Kızılay Maden Suları yerel ve ulusal zincirler dahil hipermarketler, süpermarketler, büfe ve bakkallar olmak üzere Türkiye'de 136.000'i aşkın noktada satışa sunulmaktadır. Yurt dışında ise 5 kıtada 26 ülkeye ihraç edilmektedir.
Fabrikalar yılda kaç kez bakıma giriyor?
Fabrikalarımızda kalite yönetim sistemleri gereği yıllık bakım planları oluşturulmaktadır. İlgili yıla ait satış plan ve bütçe çalışmalarına göre bakım zamanları belirlenmektedir. Genellikle satışın az olduğu dönemlerde büyük bakımlar gerçekleştirilmektedir. Diğer mekanik, elektrik ve elektronik bakımlar ise haftalık ve aylık olarak planlanıp gerçekleştirilmektedir.
Koruyucu katkı maddesi kullanılıyor mu?
Sade maden sularımız asla koruyucu içermemektedir. Ürünlerimizin içeriğinde kullanılan hammaddeler doğal ürünlerden elde edilerek kullanılmaktadır. Ayrıca Kızılay İçecek, yaptığı yatırımlarla koruyucusuz üretime başlamış olup 1 Haziran 2023 tarihine kadar tüm ürünlerini koruyucusuz olarak üretiyor olacaktır.
Kızılay Maden Suyu’nun içine gaz basılıyor mu?
Ülkemizde ve dünyada satışa sunulan tüm doğal mineralli sular/doğal maden suları, farklı oranlarda çözünmüş karbondioksit içerecek şekilde yeryüzüne çıkmaktadır. Dinlendirme ve yönetmelik gereği filtreleme işlemlerinden sonra bu karbondioksit miktarının azalmasından dolayı maden suyunun içimini kolaylaştırmak için su buharından elde edilen doğal karbondioksit ile ürünlerimiz zenginleştirilmektedir. Bu uygulama sektör içerisinde tüm maden suyu üreticileri tarafından gerçekleştirilmektedir.